CZYTELNICTWO GMINNE

biblioteka publiczna w Celestynowie

filia biblioteki w Regucie

844

Liczba zakupionych woluminów

20 160

Stan księgozbioru na koniec 2022 r.

117

Liczba zakupionych woluminów

7 820

Stan księgozbioru na koniec 2022 r.

792

Liczba zarejestrowanych czytelników

16 649

Liczba wypożyczeń i udostępnień na miejscu

72

Liczba zarejestrowanych czytelników

529

Liczba wypożyczeń

Zdjęcie dzieci siedzące w sali.
Zdjęcie dzieci zgłaszające się do odpowiedzi.

W 2022 roku w Bibliotece Publicznej w Celestynowie podjęto kolejne działania mające na celu zwiększenie dostępności czytelnikom do księgozbioru. Dwa razy w tygodniu we wtorki i czwartki wprowadzono możliwość odbioru wcześniej zamówionych książek na hali sportowej w Celestynowie w godzinach: 16:00-20:00.

Niezmiennie przy wejściu do Biblioteki Publicznej w Celestynowie działa także wrzutnia książek, która cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród czytelników. Czytelnicy regularnie zwracają tam wypożyczone książki, dzięki dostępności 24h na dobę przez 7 dni w tygodniu. 

Biblioteka od 2021 r.  prowadzi swój fanpage na Facebooku, aby na bieżąco kontaktować się z czytelnikami i zachęcać do spędzania wolnego czasu z książką. 

Na Facebooku biblioteka rozpowszechnia święta, akcje oraz ważne wydarzeń czytelnicze  i rocznice literackie np. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, Narodowe Czytanie. Na fanpagu biblioteki można było też znaleźć zamieszczone informacje o nowościach książkowych zakupionych do biblioteki, regulaminy konkursów, plakaty informujące o spotkaniach autorskich czy dostępności kodów do zasobów cyfrowych (Legimi). 

Biblioteka Publiczna w Celestynowie uzyskała kwotę 4.250,00 zł na dofinansowanie zakupu nowości książkowych. Dzięki dotacji udało się wzbogacić księgozbiory Biblioteki Publicznej w Celestynowie i filii w Regucie łącznie o 158 książek.

Na wybór zakupionych pozycji wpływ miały sugestie czytelników, recenzje z przeglądów nowości wydawniczych. Nowości były wypożyczane w pierwszej kolejności przez użytkowników biblioteki, na nie była najczęściej nakładana rezerwacja. Zakup nowości dla najmłodszych przyciągnął do biblioteki rodziny z małymi dziećmi. Reklama książek w comiesięcznych plakatach umieszczanych w gablotach biblioteki ukazywała różnorodność publikacji i zachęcała do odwiedzania placówki.

narodowy program rozwoju czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025

Otwarcie czytelni letniej na tarasie Biblioteki 

8 maja 2022 r. Biblioteka otworzyła czytelnię letnią na swoim tarasie.   

Na tarasie biblioteki odbywały się pogadanki organizowane dla dzieci w wieku przedszkolnym, czytanie bajek, lekcje czytelnicze, a w okresie wakacyjnym organizowane były również wystawy i warsztaty dla dzieci.

Zdjęcie sztalug z obrazami.
Zdjęcie dzieci z kamizelkami odblaskowymi.
Zdjęcie dzieci przy stoliku z książkami.

mała książka - wielki człowiek

Biblioteka Publiczna w Celestynowie kolejny rok wzięła udział w projekcie dla dzieci w wieku przedszkolnym. Realizowany był on w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek”. 

Akcja ma zachęcić rodziców z dziećmi do odwiedzania biblioteki i codziennego czytania z dzieckiem. Każde dziecko w wieku przedszkolnym (3-6 lat), które odwiedziło bibliotekę lub jej filię otrzymało wyprawkę czytelniczą, która zawierała książkę „Pierwsze czytanki dla…” – starannie dobrany zestaw utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych, w którym przeczytamy zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne. Do wyprawki dołączona została broszura dla rodziców „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” – praktyczny poradnik o korzyściach wypływających z codziennego czytania dziecku i odwiedzania z nim biblioteki. 

Przez cały 2022 rok w projekcie wzięło udział ponad 150 przedszkolaków.

Aby zachęcić najmłodszych do udziału w projekcie bibliotekarze z postaciami bajkowymi tj. Olafem z Krainy Lodu i Chasem z Psiego Patrolu odwiedzili Przedszkole Samorządowe w Starej Wsi i w Celestynowie oraz odział Przedszkolny przy szkole Podstawowej w Celestynowie.  

Zdjęcie dzieci z postaciami z bajek Psi Partol i Elza.
Zdjęcie dzieci oglądających występ.

komputeryzacja biblioteki

Biblioteka Publiczna w Celestynowie wraz z filią jest w 100% skomputeryzowana. Prowadzi komputerowy system ewidencji czytelników i wypożyczeń księgozbioru. Czytelnicy posiadając jedną kartę czytelnika, mogą wypożyczać w dwóch placówkach, bez konieczności oddzielnego zapisywania się.

Czytelnicy mają możliwość sprawdzenia dostępności książek oraz zalogowania się na swoje konto biblioteczne w celu sprawdzenia terminu oddania książek poprzez katalog online oraz prolongowanie internetowe wypożyczonych książek.

Dodatkową usługą dla czytelników było przystąpienie do Konsorcjum Bibliotek w platformie Legimi, a w 2022 roku zwiększenie ilości kodów dla czytelników. Czytelnicy zyskali dzięki temu dostęp do 100.000 ebooków i audiobooków.

Czytelnicy Biblioteki w 2022 roku wypożyczyli 344 audiobooków i 795 ebooków.

Biblioteka w 2022 roku umożliwiła swoim czytelnikom również dostęp do Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica. Jest to największa w Polsce pełno-tekstowa baza online polskich publikacji naukowych (książek i czasopism) ze wszystkich dziedzin wiedzy, zawierająca setki tysięcy tekstów, artykułów, monografii, podręczników i skryptów.

spotkania popularyzujące i upowszechniające czytelnictwo

W 2022 r. Biblioteka Publiczna w Celestynowie zorganizowała wiele różnych form spędzania czasu z książką (spotkania, warsztaty, konkursy), aby upowszechnić czytelnictwo i zachęcić naszych mieszkańców do odwiedzania biblioteki. Liczba uczestników wszystkich działań bibliotecznych wyniosła 1.819 osób. Celem wszystkie wydarzeń bibliotecznych było promowanie i upowszechnianie czytelnictwa, zostały zorganizowane przestrzegając obowiązujących wytycznych i zaleceń sanitarnych.

spotkania autorskie

Spotkania autorskie dla dzieci:

Spotkania autorskie z Marcinem Koziołem, z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci.
Spotkania autorskie z Marcinem Koziołem.
Spotkania autorskie z Marcinem Koziołem.
Spotkania autorskie z Wojciechem Cesarzem.
Spotkania autorskie z Wojciechem Cesarzem.

Spotkania autorskie z okazji 70-lecia Gminy Celestynów:

Spotkania autorskie z okazji 70-lecia Gminy Celestynów.
Spotkania autorskie z okazji 70-lecia Gminy Celestynów.
Zdjęcie mężczyzny przy stoliku z książkami.
Spotkania autorskie z okazji 70-lecia Gminy Celestynów.

narodowe czytanie

Wzorem lat ubiegłych Biblioteka Publiczna w Celestynowie wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Dzięki współpracy z sołtysami i radami sołeckimi zostały zorganizowane jednocześnie spotkania w 13 gminnych miejscowościach. Tegorocznym utworem były „Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.

Zdjęcie dzieci z książkami.
Zdjęcie grupowe osób zebranych na Narodowym Czytaniu.
Zdjęcie przedstawia Narodowy Czytanie.
Zdjęcie artysty z gitarą.
Zdjęcie dzieci i młodzieży na Narodowym Czytaniu..
Zdjęcie chłopca i dziewczyny czytających książkę.
Zdjęcie osób zebranych na Narodowym Czytaniu.

Pozyskanie książek w języku ukraińskim 

Zdjęcie książek.

Biblioteka Publiczna w Celestynowie wzbogaciła swój księgozbiór o książki dla dzieci w języku ukraińskim dzięki zgłoszeniu się do Fundacji Metropolia Dzieci. Dodatkowo pozyskano książki dla różnych grup wiekowych w ramach projektu „Ukraińskie książki dla mazowieckich bibliotek”, który jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Federacja Mazovia przekazała książki do 40 bibliotek z terenu województwa mazowieckiego, a nasza biblioteka znalazła się wśród wybranych. Łącznie 63 nowe książki w języku ukraińskim wzbogaciły księgozbiór Biblioteki Publicznej w Celestynowie.  

warsztaty

Zdjęcie dzieci robiących prace plastyczne.
Zdjęcie dzieci w sali przy stoliku.
Zdjęcie dzieci z ozdobnymi literkami.
Zdjęcie postaci z bajki Elza w sali z dziećmi.
Plakat "Spotkanie z Olafem i Elzą".
Warsztaty "Fascynujący świat mrówek".